Ölümünün 22. Yıldönümünde Aziz Şehidimiz

G Ü N S A Z A K
(Eskişehir, 1932 - Ankara, 27.05.1980)Eski milletvekillerinden Emin Sazak'ın oğlu olarak, Eskişehir'in Sazak Köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta tahsilini Eskişehir'de tamamladı. Sazak'lar, geniş topraklara sahip, çiftçilik yapan bir aile olduğu için babası O'nu ziraat mühendisliği tahsili için Amerika'ya gönderdi. Diplomasını alıp geldikten sonra toprak ile haşır-neşir oldu. Amerika'da öğrendiği modern teknolojileri uyguladı. İşlerini düzene koyduktan sonra Ankara'ya yerleşerek inşaat müteahhitliğine başladı. Tarih: 1970'li yıllardır.

O yıllarda Türkiye'de sol akımlar hayli yıkıcı idi. Bir taraftan komünistler, bir taraftan siyonistler; talebe hareketleri ve kültürel tahribatla ülke huzurunu bozuyordu. Gün Sazak, ülkesini ve milletini seven bir aydın olarak zararlı faaliyetlerle mücâdele etmek, mücâdele edenlere yardım etmek için çırpınıyordu. Bu çalışmaları sırasında Alparslan Türkeş ile tanıştı. Milliyetçi Hareket partisi (MHP) saflarına katıldı ve bir müddet sonra partisininn genel başkan yardımcılığına getirildi.

Dürüst, yüksek ahlâklı ve sağlam karakterli idi. Kısa zamanda sevilen bir insan oldu. Yardımsever ve cömertti. Tanıyanlar, kendisini 'ağa' olarak olarak anmaya başladılar. O; ülkücülerin, ailesinden gelen yetersiz maddî destekle üniversite tahsili yapan gençlerin ağası idi.

Bu çalışmalar içerisinde 1977 yılına gelindi. Ülke siyâsî istikrarsızlıklar içerisinde çalkalanıyordu. Anarşi had safhaya ulaşmıştı. Rüşvet ve yolsuzluklar alabildiğine çoğalmış, âdeta devlet himâyesinde yapılır duruma gelmişti. Bakan konumundaki kişilerin yolsuzlukları, pehlivan tefrikaları gibi yayınlanıyordu.

Bütün bu olumsuzluklar içerisinde Süleyman Demirel, 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ni kurdu. MHP de koalisyon ortağı idi. Alparslan Türkeş, Gün Sazak'ı, milletvekili olmamasına rağmen, parlâmento dışından bakan yaptı. Gümrük ve Tekel Bakanlığı koltuğuna oturttu.

Gümrük ve Tekel Bakanlığı, her türlü rüşvetin, yolsuzluğun yaşandığı, karaborsa ve kaçakçılığın doruklarda olduğu o yıllarda büyük vurgunların - soygunların yapıldığı merkez konumundaydı. Gün Sazak, görev yaptığı 5,5 ay süre içerisinde teşkilâta sağlam karakterli dürüst insanları yerleştirdi. İdealist kadro kuş uçurtmuyor, kaçakçılara geçit verimyordu. Çeşitli sebeplerle değiştirilemeyen bakanlığın eski - rüşvetçi memurlarının korkulu rüyâsı oluyordu.

Sorumluluğu altındaki bakanlıkta kurulan şebekeyi kısa zamanda çözen merhum Sazak şöyle diyordu: "Kaçakçılık sistemi devlet memurlarının himâyesi altındadır. Bu memurların arkasında umulmadık yetkililer var. Onları belirleyecek kişiler de şebekenin bir parçası durumunda. Üstelik çok güçlüler. Ben herşeyi göze alarak ve kimsenin gözünün yaşına bakmadan bu şebekeyi dağıtmaya kararlıyım. Dürüst bir kadro kuracağım. Milletvekillerinden gelecek tepki ve talepleri dinlemeyeceğim."

Prensipli ve kararlı bir insandı. Dediklerini yaptı. Kısa zamanda bütün kaçakçılık kapıları kontrol altına alındı.

Kaçakçılıktan trilyonlar kazanmış sözde patronlar da karşı mücâdelenin bayrağını açmışlardı. Kara para, kızıl katil komünistlerle işbirliği yaptı ve yeni bir cinâyet şebekesi oluşturuldu.

27 Mayıs 1980. Saat: 21,15. Gün Sazak, eşi ile gittiği bir ziyâretten, Ankara - Kavaklıdere'deki evine dönmüştür. Otomobilin bagajından eşyasını alırken, kiralık katiller çapraz ateş açarlar. Gün Sazak, sırtından aldığı 8 - 10 kurşun yarası ile orada şehit olur. Ertesi gün, MHP Genel Merkezi önünde yapılan törenden ve Ankara Hacı Bayram Caii'nde kılınan cenâze namazından sonra Eskişehir'de doğduğu köyde toprağa verilir. Cenâze törenine Türkiye'nin her tarafından 300.000 kişi katılır. Tekbir sesleri ve gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlanır. Durağı cennettir inşallah.

OĞUZ ÇETİNOĞLU